Adwokat

Zawód adwokata należy do jednych z najbardziej renomowanych zawodów. Kojarzy się nie tylko z wyzwaniem, prestiżem, ale także dobrymi zarobkami. Jednak droga do osiągnięcia powyższego celu nie jest prosta, lecz wymaga wielu lat ciężkiej pracy i wyrzeczeń oraz niesie ze sobą ogromne finansowe koszty.

Aby przejść drogę do prawdziwej kariery adwokata, móc zasiąść w fotelu sędziego lub być w pełni gotowym do założenia własnej kancelarii adwokackiej należy posiadać przede wszystkim odpowiedzialność, doskonałą pamięć i samozaparcie. Potrzebne okaże się również ogromne zaangażowanie, bez którego nie można osiągnąć celu. Studia są podstawą, a dostać się na nie, nie jest wcale tak łatwo. Biorąc pod uwagę ilość chętnych na jedno miejsce na uczelni, marzenie o zostaniu adwokatem może dla niektórych pozostać tylko marzeniem. Wyżej wymieniona dobra pamięć przydaje się już podczas studiów, szczególnie przy nauce wszelkich różnego rodzaju aktów prawnych.

Logiczne rozwiązywanie najróżniejszych problemów prawnych związane z przywoływaniem przyswojonego wcześniej materiału, należy do kolejnych talentów potrzebnych przy wykonywaniu zawodu adwokata.

Co zrobić gdy nie stać na studia? W czasie studiów można znaleźć tymczasową pracę w formie zatrudnienia bądź też stażu. Prawie każda kancelaria adwokacka może poszukiwać aktualnie studentów, dlatego warto się rozejrzeć, gdyż można dorobić sobie już przed ukończeniem studiów, a dodatkowo zdobyć doświadczeniedo swojego przyszłego CV, które jest oczywiście niezbędne, aby móc podjąć pierwszą pracę w wyuczonym zawodzie.

Adwokat to zawód ciekawy

Adwokat ma największe prawa wśród wszystkich zawodów prawniczych

Studia prawnicze są podstawowym krokiem na drodze do kariery adwokata. Niestety aby osiągnąć pożądany cel nie wystarczą nam same studia. Obok teorii, która przekazywana jest podczas studiów prawa, niezbędna jest określona liczba najróżniejszych szkoleń specjalistycznych, które należy zaliczyć.

Studia prawa umożliwiają całą gamę zawodów jakie można wykonywać po ich ukończeniu. Absolwent prawa może znaleźć zatrudnienie między innymi w:

  • kancelariach adwokackich
  • kancelariach radcowskich
  • kancelariach notarialnych
  • sądach
  • lub prokuraturze

W języku polskim słowo adwokat jest zamiennie stosowane ze słowem prawnik. Tymczasem istnieje zasadnicza różnica między adwokatem, a prawnikiem.
Adwokat jest prawnikiem, który świadczy usługi prawne, w szczególności porady prawne, sporządzanie opinii prawnych oraz występowanie przed sądami. Adwokat nie może być nigdzie zatrudniony, prowadzi własną kancelarię adwokacką, czyli wykonuje usługi na własny rachunek.

Należy dodać, że adwokat ma największe prawa wśród wszystkich zawodów prawniczych i może reprezentować swojego klienta w sądzie bez względu na to, czego prowadzona sprawa dotyczy. Prawnikiem z kolei jest osoba, która ukończyła studia prawnicze i uzyskała przynajmniej magistra prawa. Prawnik niestety nie może reprezentować swoich klientów przed sądem (są oczywiście wyjątki), ale może założyć własną kancelarię i udzielać porad prawnych swoim klientom. Ewenementem tego zawodu jest fakt, że prawnik nie musi zachowywać tajemnicy zawodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *