Rozwód

W ostatnich latach, co trzecie małżeństwo zawarte przez obywateli Polski kończy się rozwodem. Według danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego, w  porównaniu z ostatnimi 30-stoma latami, liczba rozwodów w naszym kraju wzrosła o 100%.

Liczba rozwodów wśród mieszkańców miast jest czterokrotnie wyższa niż wśród mieszkańców wsi. Nie jest tajemnicą, że rozwód nie należy do najtańszych spraw, co wyjaśnia fakt, dlaczego decyzję o takim obrocie spraw, podejmują przede wszystkim ludzie z wykształceniem średnim i wyższym. Sytuacja ta związana jest przede wszystkim z lepszą sytuacją finansową zarówno męskiej jak i damskiej strony w tej grupie społecznej. Większość rozwodów kończy się bez orzeczenia o winie. Jest to najszybsza, najtańsza i jak też często podkreślają sami sędziowie i adwokaci najbardziej łagodna forma rozwodu. Przede wszystkim cała sprawa rozwodowa odbywa się bez publicznego omawiania prywatnych problemów i sporów małżonków. Obie strony często mają szanse pozostać w poprawnych stosunkach a nawet w przyjaźni, co niezmiernie ułatwia wychowywanie wspólnych dzieci.

Liczba rozwodów z roku na rok wzrasta

Liczba rozwodów z roku na rok wzrasta

W przypadku spraw, w których dochodzi do wyznaczenia winnego, jest nim częściej mąż niż żona i to właśnie ona dostaje prawa do opieki nad dziećmi. Mąż, który z reguły więcej zarabia niż jego żona jest często zobowiązany do płacenia alimentów na dzieci, lub w przypadku nieciekawej sytuacji finansowej żony do jej finansowego wsparcia. Rozwodzą się przede wszystkim ludzie między 20 a 30 rokiem życia. Im dłuższy staż małżeństwa, tym mniejsze prawdopodobieństwo rozwodu. Do najczęstszych przyczyn decyzji o rozwodzie należą:

  • niezgodność charakterów,
  • niedochowanie wierności małżeńskiej,
  • nadużywanie alkoholu.

W związku z zwiększoną w ciągu ostatnich lat migracją zarobkową, coraz częstszym powodem rozwodu jest dłuższa nieobecność jednego z małżonków.

Podstawową różnicą między rozwodem a separacją jest status prawny jaki małżonkowie uzyskują po rozwiązaniu sprawy. Wraz z rozwodem małżeństwo przestaje istnieć. Co po nim pozostaje to majątek do podziału oraz nierzadko dzieci i często wiele nierozwiązanych spraw. Separacja to najlepsze rozwiązanie dla par, które nie są pewne swojej decyzji o całkowitym rozstaniu. Po podjęciu decyzji o rozwodzie najlepiej zasięgnąć porady prawnej u adwokata. W rękach adwokata leży sposób prowadzenia sprawy a zatem jej przebieg oraz wynik, dlatego decyzja o wyborze przedstawiciela przed sądem jest niezmiernie ważna i ma ogromny wpływ na sprawę rozwodową. Oczywiście obok adwokata można też zasięgnąć porady u radcy bądź też doradcy prawnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *