Radca prawny

Z usług radcy prawnego korzysta w sumie każdy. Czy w przypadku wątpliwości co do oferowanej umowy nie ważne czy przez pracodawcę, firmę usługową czy handlową. Czasami warto przejść się do kancelarii prawnej, zapłacić kilkadziesiąt złotych i usłyszeć od zaufanej osoby opinie na temat podpisywanej umowy.
Nierzadko zdarza się, że podejrzenia co do podpisywanego dokumentu są trafne, a umowa sporządzona jest w specyficzny sposób, który ma służyć wykorzystaniu niewiedzy podpisującego. Nie jest tajemnicą, że język prawniczy do najłatwiejszych nie należy, a znaczenia słów w języku potocznym różnią się od tych, którymi operują prawnicy.

Zawód radcy prawnego jest często mylony z zawodem adwokata, jednak te dwa zawody różnią się nie tylko nazwą ale także zakresem działań. Radca prawny posiada status adwokata, jednak w odróżnieniu od adwokata może zostać zatrudniony, nie tak jak w przypadku adwokata, gdzie może tylko prowadzić swoją kancelarię.

Radca prawny ma inny zakres działań od adwokata

Ujmując to prościej: adwokat nie może pracować w kancelarii, może tylko posiadać swoją, a radca prawny może i posiadać swoją kancelarię prawną, ale może również pracować w kancelarii. Kolejną ważną różnicą tych dwóch zawodów jest to, że radca prawny nie może reprezentować swojego klienta w sprawach karnych oraz karnoskarbowych. Adwokaci nie mają takiego zaostrzenia.

Radcą prawnym niestety nie może zostać każdy. Aby wykonywać zawód radcy prawnego trzeba się do tego odpowiednio przygotować i wykazać szczególnym zaangażowaniem. Podstawą by zostać radcą prawnym są:

  • ukończone studia magisterskie na uczelni prawniczej na terenie naszego kraju lub za granicą
  • odbyta aplikacja radcowska zakończona oczywiście pozytywnie zdanym egzaminem
  • osoba ubiegająca się o zawód radcy prawnego musi również wykazać się ogromną determinacją, a swoim najlepiej otwartym charakterem zdobyć zaufanie wśród klientów.

Niestety ze względu na ograniczenia narzucone przez Państwo na status zawodowy radcy prawnego, nie może zająć się każdą sprawą. Do spraw nie podejmowanych przez radcę prawnego należą sprawy karne czy też karnoskarbowe.

Poza tymi sprawami, radcy prawni chętnie zajmą się każdą sprawą. Na przykład nieopłaconej faktury przez klienta, choć usługa została wykonana i odebrana przez zamawiającego. Ten na pozór prosty przypadek może być związany z problemami takimi jak zebranie dowodów. Radca prawny na ogół jest pomocny przy zebraniu wszelkich dowodów w związku ze sprawą, które mogą przydać się podczas rozprawy, a w razie potrzeby ma potrzebne kwalifikacje aby reprezentować klienta przed sądem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *